A Karátson Gábor - díj

 A díj megalapításának célja kettős. A díj létrehozásával egyrészt szeretnénk a Duna mozgalmat erősíteni, élővé tenni, a díj átadásával is felhívni a figyelmet a Dunát fenyegető veszélyekre, az elavult vízügyi beavatkozási és duzzasztási tervekre, elősegíteni, hogy minél szélesebb rétegekben tudatosuljon a Duna védelmének szükségessége.

 Emellett szeretnénk, hogy mindazoknak a neve, emléke fennmaradjon, akik a Duna védelmében sokat tettek, úgy a bős-nagymarosi erőműrendszer megépítése elleni küzdelemben való részvétellel, mint gátépítő lobbi folyamatos tevékenysége ellen kifejtett tevékenységükkel, vagy a fenntartható folyóhasználat széles körben való ismertté tételével.

 A díjat olyan természetes személy kaphatja meg, akinek tudományos, környezetvédelmi, vagy ismeretterjesztő tevékenysége elősegíti, hogy a természetes vizeink, különösen a Duna vízi és vízparti ökoszisztémája, természeti értékei hosszú távon fennmaradjanak, akinek a fenntartható folyóhasználat érdekében kifejtett munkássága hozzájárul ahhoz, hogy a jövő generációja is részesedjen mindazokban az ökoszisztéma szolgáltatásokban, amelyet a természetes, vagy természetközeli folyónk, vízfolyásaink nyújtani tudnak.

 A díjat évente egyszer a Duna Charta Egyesület vezetősége ítéli oda a korábban díjazottak javaslatainak figyelembevételével.